Foto: Jona Novak

Článek

Reportáž: Street photo workshop s Janou Kupčákovou

Jona Novak
Napsala
Jona Novak

Johana Novak je zkušená konzultantka z Prahy, specializující se na podporu žen-fotografek v rozvoji jejich podnikání v digitálním světě. Díky své vlastní zkušenosti jako profesionální fotografka, má Johana hluboké znalosti businessových potřeb a výzev, se kterými se fotografky setkávají. I proto založila projekt Ženy za objektivem, aby mohla dalším fotografkám podat pomocnou ruku. Svou práci ve fotografii, spojenou s bohatými znalostmi v oblasti e-commerce a online marketingu, využívá k poskytování cíleného poradenství a strategií pro zlepšení online prezentace a prodeje. Johana je zastánkyní automatizace procesů a inteligentního využití technologií. Její přístup je založen na kombinaci osobních zkušeností, kreativity a strategického myšlení, což činí z Johany ideálního partnera pro fotografky, které chtějí své podnikání posunout na další úroveň.

https://johananovak.cz https://www.instagram.com/johana_novak/

Téma našeho prvního (a rozhodně ne posledního) workshopu byla tolik poptávaná street fotka. Dvouhodinovou procházku centrem Prahy vedla Jana Kupčáková alias Johanka Photography, která nás po krátkém úvodu a seznámení provedla skrze hledáček městem, naučila nás švenkovat, rozpoznávat hezké siluety, chytat momenty i světlo. Pokud si myslíte, že street fotka není pro každého, máte nejspíš pravdu, nicméně jako trénink bychom ji po včerejšku doporučily úplně všem.

Jana

Jana Kupčáková

Vystupuje pod značkou Johanka Photography. Je známá zejména pro street fotky, ale v jejím repertoáru najdete i další žánry, od reportáže, přes portréty a přírodu, až po svatby.

Za svou práci získala řadu ocenění (např. Minimalist Photography Awards, Cenu Hanzelky a Zikmunda, či Fotografku roku). Na svém kontě má přes deset sólo výstav a řada dalších jejích fotografií byla vystavena v rámci foto festivalů, skupinových výstav a její fotografiie byly otištěny ii v knize Minimalist Photography Awards nebo Women Street Photographers

Je také fotografkou a lektorkou Školy kreativní fotografie v Praze se zaměřením na cestovatelskou a street fotografii.

Začátek workshopu jsme věnovaly delší expozici a zachycení pohybu, ať už při švenkování, nebo naopak v kontrastu se stojícím objektem.

Foto: Jona Novak

Poté jsme se vypravily sledovat světlo-stín a chytat hezké siluety.

Foto: Jona Novak

Kdo někdy viděl Jany tvorbu ví, že barvy nesmí chybět, kór když nám takhle krásně přálo počasí a sluníčko se do nich opíralo v plné podvečerní síle.

Foto: Jona Novak

Poslední lokaci jsme pak věnovaly opět pozorování světla a momentů kolem nás. Někdo má fotku osvícené paní (třeba i já), někdo fotky přes sklo či v odraze (ty mi utekly). A to je nakonec na pouliční fotce to zábavné, každý tam vidíme něco jiného, no ne?

Foto: Jona Novak

Zpět na výpis článků

Sleduj nás na Instagramu @zenyzaobjektivem